Slovensko, tak isto ako náš západný sused má troch mobilných operátorov v sieti GSM. Ako prebiehal štart v rokoch 1999 a 2000 v ČR a ako v rokoch 2006 a 2007 na Slovensku? Článok je primárne určený ľuďom, ktorí vo fórach na stránkach venovaných mobilnej komunikácii stále nadávajú na to, ako pomaly sa u nás Telefonica O2 rozbieha. Podklady k vývoju v ČR som čerpal z tohoto článku.

Český Mobil dostal podpisom ministra Peltráma licenciu na prevádzku mobilnej siete v pásme GSM 8.10.1999. Pre sieť si zvolil názov Oskar, dnes kúpený spoločnosťou Vodafone, sieť teda nesie rovanký názov. Tri mesiace po udelení licencie (teda skôr ako spustil komerčnú prevádzku) deklaroval pokrytie 42 percent populácie. 1.3.2000 spustil komerčnú prevádzku, 30.6.2000 už pokýval vyše 80 percent obyvateľstva a naďalej sieť budoval . Oskar NIKDY nevyužíval sieť iného operátora.

Telefonica O2 Slovensko získala licenciu 7.9.2006. Komerčnú prevádzku spustila 2.2.2007 v národnom roamingu s NULOVÝM pokrytím vlastnou sieťou. Dnes, po viac ako 8 mesiacoch komerčnej prevádzky stále nepokrýva ani polovicu populácie (je to podľa posledných údajov okolo 35 percent, odvtedy možno 40). To je veľká výstraha. Operátor, ktorý má za sebou obrovské finančné a technologické zázemie, má dlhoročné know-how od materskej firmy nemôže stavať sieť (okrem iného zatiaľ veľmi nekvalitnú) tak pomaly.

Podobne rýchlo a živelne ako u Oskara sa spúšťala aj v rokoch 1997 sieť EuroTelu a Globtelu (vtedajšie vedenie EuroTelu dokonca chvíľu po udelení licencie váhalo, či sa do výstavby pustiť alebo licenciu vrátiť a nechať si len tú pre sieť NMT) a po roku prevádzky mali obaja operátori pokrytú DRVIVÚ väčšinu obyvateľstva (áno, malé dedinky a osady sa pkrývali ešte veľmi dlho, to ale nikto nechce ani od O2).

Oskar aj napriek obrovskému úsiliu a vložených peňazí do výstavby siete mal po roku od udelenia licencie "len" okolo 200 tisíc zákazníkov. O2 na Slovensku ich má po 8 mesiacoch zhruba 500 tisíc (a náš trh je neporovnateľne menší a nasýtenejší). Predpokladám však, že väčšina zákazníkov má len predplatenú kartu s programom O2 Prvý, na ktorom O2 postavilo svoj štart.

Keď som už pri tej prvej ponuke, O2 počas polovice svojho doterajšieho pôsobenia zákazníkom ponúkalo len predplatenú kartu. Buď takú, kde človek volá za rovnakú cenu kamkoľvek (dá sa zakúpiť aj dnes), alebo špeciálnu s cenou volania do vlastnej siete 2 koruny za minútu. Tá sa však dala len objednať PRED štartom siete, nikdy viac sa nedala kúpiť a ak Vám teda neprišla, mali ste viac-menej smolu. Program O2 Prvý (teda ten s akciovým volaním do vlastnej siete) sa síce dal aktivovať aj na bežnej SIM karte, ale len na pomoci aktivačného kódu. O2 ešte ponúklo zvýhodnené prvé navýšenie kreditu, čím sa cena hovoru do vlastnej siete znížila na príjemnú jednu korunu za minútu.

Oskar zasa od začiatku ponúkol takmer kompletné portfólio služieb (aspoň pokiaľ uvažujeme o NEbiznis zákazníkovi) - paušálne i predplatené. Akciou, ktorá sa dá porovnať s tou dvojkorunovou je špeciálna Oskarta, ktorá sa dala zakúpiť iba počas limitovanej doby a ponúkala až hodinový hovor do vlastnej siete za 10 českých korún.

Služby: O2 dodnes neponúka funkčný wap (len na APN internet, ktorý mnohé telefóny nedokážu použiť), neponúka SMS na skrátené čísla, neponúka navýšenie kreditu inak ako kupónom, neponúka prenos telefónneho čísla od seba / k sebe. Naopak, dokázali spustiť a priniesť objednávku VŠETKÝCH produktov aj telefonicky a v e-shope, spustili GPRS (a EDGE) pre VŠETKY svoje programy (aj keď treba povedať, že niekedy funkčné len vtedy, ak ste prihlásení v sieti T-Mobile), roaming s (VEĽMI) obmedzeným počtom krajín. V spustených službách figuruje aj handover medzi sieťami O2 a T-Mobile (teda prechod počas hovoru alebo dátovej prevádzky - napríklad ak odchádzate z oblasti pokrytej oboma operátormi do oblasti, kde má signál len T-Mobile). Toto mi však ešte ani raz nefungovalo, v lepšom prípade je len na pár sekúnd počas hovoru ticho. V horšom to hovor rozpojí.

Oskar priniesol samoobsluhu (objednávanie produktov a služieb telefonicky a na internete) už chvíľu po spustení, nedá sa to však priamo porovnávať, nakoľko rozšírenie a možnosti internetu v roku 2000 boli VÝRAZNE iné ako dnes. Priniesol funkčný wap (samozrejme v roku 2000 len cez CSD - GPRS až v roku 2001, nebolo to však jeho lenivosťou, ale nedostupnosťou technológie a prístrojov) a hlavne: PRINIESOL VŠETKY BEŽNÉ SLUŽBY UŽ PRI ZAČATÍ PREVÁDZKY.

Záver: myslím, že počínanie Oskara v prvom (prvých) roku prevádzky môže byť pre O2 veľkou inšpiráciou najmä čo sa týka pokrytia a spustených služieb s pridanou hodnotou. Vysoký počet zákazníkov je super, treba ho však udržať (a keďze O2 nie je nezisková organizácia, tak aj na nich trošku zarobiť - čo sa dá len ich premigrovaním na paušálne programy). Veľký dôraz dávam najmä na pokrytie, hrozí totiž, že veľa zákazníkov "stratí signál", keď sa skončí zmluva o národnom roamingu. A samozrejme, bez vlastnej siete sa ťažko ponúkajú akcie typu "nekonečné hovory", na ktoré si už ľudia zvykli a bez ktorých ani nepomyslia na prechod od iného operátora (okrem nejakej inej pridanej hodnoty, ktorá túto "nekonečnú ponuku" odlíši od konkurencie.

 

P.S.: samozrejme, samozrejme, chyby siete, predaja, služieb mal aj vo svojej dobe Oskar, nedajú sa však priamo porovnať, nakoľko mohli byť lokálneho charakteru, prípadne súviseli s vtedajšou hranicou technických možností. Preto spomínam len nedostatky, ktoré sú u O2 dnes a dlhodobo pretrvávajú.